• Noc naukowców
  • Noc naukowców
  • Noc naukowców
  • Noc naukowców
  • Noc naukowców

ZAPRASZAMY NA NOC NAUKOWCÓW Z EIT FOOD Już 27 WRZEŚNIA 2019, w godzinach 11.00-20.00 Galeria Warmińska w Olsztynie

Uzbroimy Was w nowe doświadczenia i wiedzę ;)
Poznacie konstruktywne podejście do żywności..
Nauczycie się czegoś od maszyn albo one od Was :)
Zobaczysz bakterie gołym okiem.. ale jak to?
Zostaniesz prawdziwym naukowcem.. przez chwilę ;)
Dokonasz przedziwnych eksperymentów na żywności..

Noc Naukowców z EIT Food - “Jesteś tym, co jesz!”
Pokazy, warsztaty, eksperymenty i doświadczenia

Piramida żywieniowa jest wyznacznikiem zdrowego stylu życia. Złożona jest z poziomów, w których umieszczone zostały określonego rodzaju produkty. Te, znajdujące się najniżej powinniśmy spożywać częściej i w większych proporcjach. Produkty znajdujące się na szczycie grafiki należy natomiast traktować, jako elementy uzupełniające naszą dietę. Najnowsza piramida ogłoszona przez Instytut Żywności i Żywienia jest odpowiedzią na zalecenia światowych ośrodków badawczych. Skonstruuj ją z nami i dowiedz się, które produkty warto jeść, a które powinniśmy ograniczyć.

Burza w szklance
Eksperyment dwóch cieczy: wody i oleju. Dlaczego olej unosi się na wodzie? Woda jest substancją cięższą od oleju (posiada większą gęstość) przez co zostaje na dnie naczynia i nie miesza się z olejem. A barwnik? Na bazie wody, przenika przez olej i zabarwia tylko wodę na dnie naczynia. Tabletka musująca opada na dno, w wyniku reakcji sody z kwasem organicznym wytwarzają się bąbelki z gazem-dwutlenkiem węgla. A gaz który unosi się w wodzie, wypycha kuleczki ku górze. CO2 jest lżejszy od oleju i od wody, więc ulatuje do góry naczynia utlenia się (miesza z powietrzem), a bąbelki spadają na dno.


Zaczarowana butelka
W trakcie mieszania wody i oleju dochodzi do rozproszenia (dyspersji) kropel oleju w całej objętości wody – tworzy się emulsja. W procesie jej otrzymywania ważną rolę odgrywa różnica napięć powierzchniowych między mieszanymi substancjami – im jest ona mniejsza, tym łatwiej powstaje emulsja. Rozpraszanie poprzez wytrząsanie, intensywne mieszanie wymaga nakładu pracy. Otrzymana emulsja jest nietrwała – po pewnym czasie ciecze te ponownie tworzą dwie warstwy – olej na górze, woda na dole. A gdy dodamy brokat, cekiny, koraliki…? Trochę magii zamkniętej w butelce… :)
Czarodziejska tęcza
Jak powstaje tęcza, jak mieszają się barwy, czy jedzenie jest sztucznie barwione? Eksperyment „Zaczarowana tęcza” wykorzystuje kolorowe cukierki, które w połączeniu z wodą zaczynają puszczać barwnik w bardzo efektowny sposób, już po kilku sekundach barwiąc wodę niczym powstająca tęcza. Eksperyment posłuży do omówienia zalet zdrowej żywności i minusów sztucznej żywności przepełnionej cukrem i barwnikami, które rozpuszczają się po zjedzeniu w naszym organizmie.

Smak to jeden z podstawowych zmysłów, który służy do chemicznej analizy składu pokarmu. Jedząc, zwracamy uwagę na smak, a spożywane produkty zawierają często duże ilości cukru, soli i wzmacniaczy smaku co powoduje, że chętnie po nie sięgamy. Złe nawyki żywieniowe przyczyniają się do zwiększenia ryzyka chorób cywilizacyjnych. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z różnymi ziołami i ich właściwościach, a także przygotować własną mieszankę ziołową które mogą zastąpić sól w potrawach. Aby dokładnie przedstawić nasz zmysł smaku, pokażemy model języka powiększony około 450 razy.

Edukacja o prawidłowym odżywianiu, szkodliwości cukru i sposobów na eliminowanie go z diety. W tym celu zorganizowane zostaną działania edukacyjne w postaci quizów, krzyżówek czy plansz edukacyjnych oraz warsztaty kulinarne. Uczestnicy będą zaangażowani do odmierzania ilości cukru w popularnych słodyczach czy rozwiązywania zagadek edukacyjnych. Warsztaty kulinarne pozwolą uczestnikom poznać sposoby na zdrowe słodycze. W godzinach 11 do 14 będą realizowane mini warsztaty kulinarne i edukacyjne, a w cyklach co 30 minut, od 14 do 19 warsztaty kulinarne-zdrowe słodycze.

Zioła i przyprawy są używane do przygotowywania potraw, nadając im korzystny kolor, aromat i smak. Badania potwierdzają, że ich właściwości prozdrowotne są powiązane z wysoką zawartością związków biologicznie aktywnych np. polifenoli i tym samym wykazują wysoką aktywność do wymiatania wolnych rodników. Najnowsza piramida życia rekomenduje zastąpienie soli, ziołami i przyprawami np. estragonem, tymiankiem czy lubczykiem. Uczestnicy będą mogli sprawdzić, czy ekstrakty z różnych ziół i przypraw, i ich mieszanki mają silne właściwości przeciwutleniające.

Odżywianie to proces polegający na zaopatrywaniu wszystkich komórek naszego organizmu w składniki odżywcze. Jakim przemianom podlega kęs kanapki zanim zawarte w nim niezbędne składniki odżywcze zasilą nasze komórki? Czy wystarczy, by kęs trafił do żołądka? A może potrzebne są kolejne przemiany w innych częściach układu pokarmowego? Jaką drogą składniki odżywcze z układu pokarmowego docierają do potrzebujących energii i budulca komórek mózgu, mięśni i pozostałych narządów?

Jak długie jest jelito i co znajduje się w jego wnętrzu? Czy mózg jest nam potrzebny do trawienia?Dlaczego żołądek nie trawi sam siebie? Znajdź odpowiedź na te i wiele innych pytań z użyciem ręcznie wykonanych pluszowych modeli organów uczestniczących w trawieniu.

Uczestnicy interaktywnego pokazu dowiedzą się komu i dlaczego szkodzi gluten, czym jest choroba trzewna (celiakia) i jak ją leczyć oraz czym różni się od innych chorób glutenozależnych (nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten i alergii na gluten).

Czy woda może dodać nam zdrowia? Ile prawdy jest w tym, że nasz mózg to w większości woda? Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się ile tego cennego płynu zawierają owoce i warzywa i ile ważyłby człowiek, jakby z jego organizmu zabrano całą wodę, ile należy jej pić i jakie funkcje spełnia w naszym organizmie. Podczas pokazów dla uczestników przewidziane są zagadki i zadania związane z wodą.

Liofilizacja jest najdoskonalszą metoda utrwalania żywności, niegdyś dostępną tylko dla astronautów i amerykańskiego wojska. Podczas pokazu można będzie dowiedzieć się: Jak jest wytwarzana żywność której data ważności ma 30 lat? Czym odżywiają się alpiniści, żeglarze i kosmonauci? Co smacznego może zjeść żołnierz na poligonie? Czy my na co dzień również możemy odżywiać się jak sportowcy wchodzący na Mount Everest? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas pokazu „Super utrwalona żywność”.

Czy można jeść kwiaty? Tak, oczywiście! W trakcie warsztatów dowiemy się, które z kwiatów rosnących w ogrodach i na łąkach możemy wykorzystać nie tylko do wazonu lecz również jako składniki wielu potraw. Poznamy ich właściwości lecznicze oraz smakowe, dowiemy się jakie kwiaty jemy nawet o tym nie wiedząc.

Jesteście zespołem nowych pracowników ze swoim pierwszym zadaniem: musicie stworzyć innowacyjny produkt spożywczy, który podbije serca konsumentów. Oczekiwania konsumentów są wysokie. Przed rozpoczęciem zadania musicie udać się w podróż służbową, aby zdobyć informacje, które pomogą zapoczątkować prace nowego produktu. Asystent Waszego Przełożonego zostawił Wam tylko jedną kopertę i obecnie jest niedostępny, a Szef jest w delegacji i nie odbierze telefonu. Deadline się zbliża, więc musicie współpracować i zdobyć potrzebne informacje na własną rękę. Powodzenia!

Warunkiem zachowania zdrowia i sprawności fizycznej jest zdrowa dieta. To co bezpośrednio jemy wpływa nie tylko na to, czy jesteśmy szczupli czy otyli, ale także na budowę i funkcjonowanie wszystkich komórek w naszym organizmie. Czerwone krwinki są doskonałym odzwierciedleniem naszej diety. Wszelkie niedobory witamin i składników mineralnych wpływają na ich stan. Czy można zobaczyć pod mikroskopem oglądając preparat krwi, że je się za mało warzyw? Czy to oznacza, że zdjęcie spod mikroskopu twojej krwi jest twoim portretem?

Czym zastąpić biały cukier? Jak zwalczyć apetyt na słodycze? Co jest lepsze: stewia czy ksylitol? A może jeszcze coś innego? Jakie zamienniki cukru są obecnie dostępne na rynku? Które z nich są polecane dla diabetyków, a które dla odchudzających się? Jak dawkować różne słodziki, aby jedzenie było słodkie? Ponadto dzieci, jak i dorośli będą mogli zobaczyć ile gramów cukru zawierają popularne napoje.

Pomidor zdobył nasze serca przez wspaniały smak, zapach i aromat, i pewnie dlatego króluje na liście najchętniej i najczęściej spożywanych owoców w Polsce. Podczas warsztatów “Pomidorowy zawrót głowy” sprawdzimy czym różnią się od siebie poszczególne odmiany pomidorów, jaki jest ich wpływ na organizm człowieka i która część pomidora jest najzdrowsza.

Ukisić można każdą jadalną roślinę – to najnowszy trend kulinarny. Utrwalanie żywności poprzez fermentację znane jest od wieków. Czynnikiem konserwującym jest kwas mlekowy wytwarzany przez bakterie uczestniczące w tym procesie. Zapraszamy do „siania fermentu” i poznania nieoczywistych kiszonek, a także zobaczenia pod nowoczesnym mikroskopem obecnych w nich mikroorganizmów odpowiedzialnych za ten „ferment”.

W strefie EIT Food i FoodUnfolded pod hasłem „NIE MARNUJ swojego życia!” znajdzie się wiele atrakcji ukazujących w jaki sposób dać przedmiotom nowe życie. Aplikacja na ekranach dotykowych pokaże jak kreatywnie można wykorzystać resztki jedzenia we własnej kuchni, a zadaniem dzieci będzie stworzenie alternatywnych form toreb na zakupy. W przestrzeni stoiska pojawi się drzewo wartości i życzeń, dzięki któremu odwiedzający stoisko będą mogli podzielić się swoimi nadziejami wobec przyszłości żywności. Na gości czeka również quiz z nagrodami oraz zdrowe przekąski.

Nauka jest fascynująca, a jej piękno może być pokazane na wiele sposobów. Jednym z nich są pokazy chemiczne, na których pokażemy jak eksperymentować w prosty sposób używając produktów znalezionych w kuchni lub łazience. Manufaktura Naukowców to przygoda z popularyzacją nauki, a przybywając na nasz pokaz chemiczny dowiecie się jak zrobić pianę bez brudzenia rąk, jak zagotować wodę bez użycia kuchenki lub czajnika i zobaczycie czy można stanąć na jajku.

Czy wśród pokarmów istnieją prawdziwi herosi? Superowoce? Superwarzywa? Superliście? Czy możliwa jest dieta bez diety? Ile prawdy jest w powiedzeniu, że nie wystarczy tylko jeść a trzeba się odżywiać. W trakcie pokazu uczestnicy będą mieli okazję poznać fakty i mity związane z super żywnością. Znajdzie się mnóstwo ciekawostek oraz praktycznych porad dla wszystkich owocożercow i nie tylko. Zarówno dzieci jak i dorośli będą mieli okazję sprawdzić swoja wiedzę w naszym konkursie.


WSTĘP WOLNY – BEZ REJESTRACJI